ارشد علوم و تصمیم دانش

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با گرایش های ارشد علوم کامپیوتر

 

در پنجاه سال گذشته بروز تحولات گسترده در زمينه علوم كامپيوتر و رياضيات، تغييرات عمده اي را در عرصه هاي متفاوت حيات بشري به دنبال داشته است. در ساليان اخير، تحولات ناشي از فناوري هاي اطلاعات و ارتباطات بيشترين تاثير را در حيات بشر داشته‌اند. دنياي ارتباطات و توليد اطلاعات و دانش به سرعت در حال تغيير بوده و تحولات گسترده‌اي را در تمامي عرصه هاي اجتماعي و اقتصادي بشريت به دنبال داشته است و تاثير آن بر جوامع بشري به گونه‌‌اي است كه جهان امروز به سرعت در حال تبديل به يك جامعه بزرگ اطلاعاتي و دانش محور است. دنياي امروز، با اطلاعات به عنوان داده جمع آوري شده، ذخيره شده، ‌بازيابي شده، پردازش شده و ارائه شده سرو كار دارد و به مواردي همچون اعتبار،‌كيفيت و ارزش اطلاعات به صورت جانبي، و نهايتا به استخراج دانش از آنها توجه دارد.

 

 

فرصتي كه حجم زياد اطلاعات ديجيتالي موجود در كامپيوترها و حضور كامپيوتر در همه جا به بشر مي‏دهد استفاده سريع و ارزان از اطلاعات است. در اين فضاي ديجيتالي مسايل متنوعي همچون كنترل محيط،‌ ذخيره‌سازي، انتقال، دريافت، اشتراك اطلاعات، محاسبات پيچيده، مدل‏سازي شرايط مجازي، ‌خودكارسازي كارها، تصميم‏گيري، تحليل محتوا و ارتباطات چند رسانه‏اي مطرح است. در چنين جامعه اطلاعاتي، سرعت در پاسخگويي از يك نياز به يك الزام تبديل شده است.

كارشناسي ارشد علوم كامپوتر گرايش علوم تصميم و مهندسي دانش به عنوان يك گرايش ميان رشته‌‌اي در مهندسي و محاسبات نرم طبقه‏بندي مي‏شود و هدف آنها ارائه راه‌حل هاي استخراج، ‌استنباط، تصميم‏سازي و پاسخگويي به پرسش‏ها و نيازهاي جامعه امروزي،‌ براساس روشهاي علوم رياضي و نوين مهندسي است. از آنجا كه رياضيات چارچوب محكمي را براي مدل سازي و حل مسائل گوناگون ارائه مي‏دهد، در مهندسي بسيار مورد توجه است، اما هنوز براي بسياري از مسائلي كه در اين چارچوب مدل مي‌شوند،‌ رياضيات فعلي راه حلي را ارائه نمي‌دهد، در چنين مواردي روش هاي نوين مهندسي كه از طبيعت ملهم شده‏اند،‌ براي ارائه جوابي درخور، مورد توجه هستند. كارشناسي ارشد علوم تصميم و مهندسي دانش، ‌تلاشي است براي پاسخوگويي به اين نياز.

 

 

هدف از تعریف ارشد علوم و تصمیم دانش

  • تربيت متخصصين استخراج دانش و تصميم‌سازي در حضور عدم قطعيت،‌كه آگاه به روش‌هاي رياضي و نيز روش هاي هوشمند و نوين در مهندسي باشند
  • پرورش مهندساني با قابليت شناسايي نياز براي سامانه‌ها و روش هاي تصميم‌سازي مناسب در انواع سيستم هاي نرم افزاري و اطلاعاتي براي حل يك معضل يا زمينه خاص
  • افزايش بهره‌وري با هدف بهبود و ارتقاء فرآيندهاي تصميم‌سازي در سازمان‌ها، شبكه‌ها و جامعه
  • تربيت مهندسيني كه قادر باشند به عنوان آناليست و تحليلگر در كنار مديران مختلف فعاليت نمايند، و آنان را در گزينش راهكار و تصميم‌سازي ياري نمايند. اين مهم براساس استخراج اطلاعات از داده ها و تصميم سازي بهينه انجام خواهد گرفت.
  • پرورش مهندساني كه قادر باشند سامانه‌هاي نرم افزاري و اطلاعاتي مورد نياز را براي كسب دانش يا تصميم سازي براي حل يك معضل يا زمينه خاص،‌ طراحي و پياده سازي نمايند.

 

 

 

دروس پایه علوم و تصمیم دانش ارشد علوم کامپیوتر

دروس پايه به گونه اي انتخاب شده اند كه مباني و اصول لازم براي رشته علوم تصميم و مهندسي دانش را پوشش دهند و نسبت به دروس اختياري داراي اولويت مي باشند. اين دروس همگي 3 واحدي بوده و در جدول شماره 2 معرفي شده‌اند. لازم به ذكر است كه درس مباني محاسبات نرم، درس اصلي اين رشته است و اخذ آن الزامي است، ضمن آن دانشجويان ملزم هستند كه حداقل دو درس ديگر از دروس پايه را نيز اخذ نمايند.

 

 

دروس اختیاری علوم و تصمیم دانش ارشد علوم کامپیوتر

دروس اختياري، امكاناتي را براي فعاليت تخصصي و تمركز بيشتر دانشجو در يك زمينه خاص براي مطالعات نظري در زمينه استخراج دانش/ علوم تصميم، مدل‌سازي دانش، و ارايه راهكار و پياده سازي آن براي حل يك مساله خاص، فراهم مي‌آورند. اين دروس نيز همگي 3 واحدي مي‌باشند و در جدول 3 معرفي شده‌اند. دانشجويان در صورت اخذ 3 درس از دروس پايه، ملزم خواهند بود 5 درس از دروس اختياري را اخذ نمايند. و در صورتي كه هر 4 درس پايه را اخذ كرده باشند، گذراندن 4 درس اختياري، براي آنان الزامي خواهد بود.

 

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید
متن نمایش داده شده در تصویر زیر را تایپ کنید

شاید این مطالب برای شما مفید باشد :

منابع ارشد کامپیوتر

منابع ارشد نرم افزار

منابع ارشد هوش مصنوعی

منابیع ارشد معماری کامپیوتری

منابع ارشد علوم کامپیوتر

پاسخ تشریحی ساختمان گسسته دکتری علوم کام

ارتباط با ما

  • dummy0912-439-5416

  • dummy021-88922915

  • dummysajjad_nazmi@gmail.com

درباره ما

برای مشاوره و راهنمایی ،تدریس دروس کامپیوتر ارشد و دکتری این وب سایت را راه اندازی کردیم ، و امیدواریم با دراختیار گذاشتن تجربیات سالهای متمادی ،کمک حال شما عزیزان در رسیدن به اهداف تان باشیم ،شما هم چنین می توانید آخرین اخبار و تغییرات تمامی گرایش های کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را ازین وب سایت دریافت کنید

جستجو